Banner informacyjny.

Zasady i warunki obowiązujące przy wykonywaniu masażu

kursy masażu kraków

 

Nauczenie się technik masażu „na pamięć” i schematyczne wykonywanie masażu jest błędem.

 

Każdy pacjent jest inny i każdy wymaga użycia technik odpowiednich tylko dla niego. Masażysta posługujący się podczas każdego zabiegu tego samego szablonu ruchów i technik nigdy nie będzie dobrym masażystą.

ZASADY

  1. Wszystkie techniki w masażu klasycznym wykonujemy wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższym węzłów chłonnych, a mianowicie masujemy:
    - Kończyny górne – od dłoni do stawu łokciowego, a następnie do stawu ramiennego
    - Kończyny dolne – od stopy do stawu kolanowego, a następnie do stawu biodrowego
    - Grzbiet - od kręgosłupa na boki oraz z dołu do góry w kierunku węzłów chłonnych pachowych
    - Kark i obręcz barkową – w kierunku węzłów chłonnych podpotylicznych i pachowych
    - Głowę i twarz – w stronę węzłów chłonnych przyusznych
    - Szyję – od żuchwy i od ucha w dół do węzłów chłonnych podobojczykowych
    - Klatkę piersiową – od mostka na boki do węzłów chłonnych pachowych oraz w górę w kierunku węzłów podobojczykowych.
    - Powłoki brzuszne – w kierunku węzłów chłonnych pachwinowych.
  2. Węzłów chłonnych nie masujemy, tylko ich okolice.
  3. Masaż zawsze wykonujemy na obnażonej części ciała.
  4. Ułożenie pacjenta powinno być wygodne, tak, aby mięśnie były rozluźnione. Przy masażu kończyn dolnych w pozycji leżenia pacjenta na plecach rozluźnienie mięśni przednich stron kończyn dolnych uzyskuje się podkładając pod stawy kolanowe mały wałek, natomiast w pozycji leżenie pacjenta na brzuchu rozluźnienie mięśni tylnych stron kończyn dolnych osiąga się przez podłożenie małego wałka pod stawy skokowe. Podczas masażu kończyna górna oparta jest o stolik lub leżankę. Przy masażu grzbietu rozluźnienie mięśni uzyskuje się dzięki ułożeniu przez pacjenta kończyn górnych wzdłuż tułowia oraz głowy na boku.
  5. Masaż nie powinien sprawiać pacjentowi bólu, winien być wykonany na granicy bólu z przyjemnością (bliżej przyjemności). W przypadkach, gdy należy ze względu na wskazania przezwyciężyć nadmierne napięcie mięśniowe, bólu nie da się całkowicie uniknąć. Po pierwszych masażach chory może (nie musi) odczuwać bóle mięśniowe jako tzw. „bóle początkowe”, które po kilku masażach ustępują. Należy na to zwrócić uwagę pacjentowi, aby nie wywoływać niepotrzebnego niepokoju. Bóle są wynikiem naciągania tkanek, rozluźnienia zrostów, zwiększonego przekrwienia części masowanej, podrażnienia zakończeń nerwowych oraz wrażliwości mięśni na ugniatanie pobudzające tkankę mięśniową do skurczu.
  6. Pierwsze masaże wykonujemy delikatnie, aby przygotować mięśnie do późniejszych masaży zasadniczych. Jest to tzw. „masaż wstępny”, czyli przygotowawczy.
  7. Czas trwania masażu jednej części ciała wynosi ok. 10 min., masaż całkowity u zdrowego – 45 min., a u chorego – 60 min.
  8. Podstawową serią masaży jest 10 zabiegów wykonywanych codziennie, w przypadkach przewlekłych schorzeń można przedłużyć do 20 zabiegów stosowanych również codziennie, po których należy zrobić przerwę 10-14 dniową. Po przerwie można wykonywać masaże co drugi dzień albo dwa razy w tygodniu. Przerwy w masażach są wskazane ze względu na objawy przyzwyczajenia mięśni na bodźce mechaniczne i mniejszą efektywność.
  9. Pacjent powinien być masowany 2 godz. po posiłku, nie jest wskazane masowanie bezpośrednio po posiłku powłok brzusznych oraz kręgosłupa grzbietu.

 

WARUNKI

  1. Praca, jaką wykonuje masażysta, wymaga od niego pełnej sprawności fizycznej.
  2. Masażysta powinien być ubrany wygonie, aby nic nie ograniczało jego ruchów.
  3. Masażysta musi szczególnie dbać o swoje ręce, paznokcie winien mieć krótko obcięte, podczas pracy nie powinien mieć na palcach biżuterii.
  4. Masażysta jest obowiązany myć ręce przed i po masażu.
  5. Zmiany dermatologiczne na skórze rąk masażysty są przeciwwskazaniem do wykonywania pracy.
  6. Masażysta podczas pracy powinien mieć wygodną postawę, aby jego mięśnie były rozluźnione, przez co będzie się mniej męczył.
  7. W trakcie masażu rękoczyny wykonywane przez masażystę powinny być spokojne, pewne, skoordynowane oraz płynne.
  8. Masażysta winien zdobyć zaufanie pacjenta.
  9. Masażysta winien troszczyć się o chorego, być wyrozumiały i cierpliwy.
  10. Masażysta podczas pracy powinien być skupiony i myśleć o wykonywanych czynnościach oraz winien obserwować pacjenta.
  11. Masażysta musi zachowywać się taktownie w stosunku do pacjenta oraz podchodzić ze zrozumieniem do jego choroby.
  12. Skóra masowanej części ciała pacjenta powinna być czysta.
  13. W zależności od wrażliwości skóry pacjenta oraz od obfitości owłosienia masowanej części ciała należy polecić pacjentowi zgolenie włosów, aby uniknąć podrażnienia torebek włosowych.
  14. Podczas masażu można używać różnego rodzaju środków poślizgowych takich jak: talk, olej parafinowy, oliwka kosmetyczna, żele do masażu, mydło (w łaźniach).
  15. Środki poślizgowe wysuszające (talk) zaleca się używać początkującym masażystom, ze względu na tzw. „wilgotne ręce” (pocenie się dłoni).
  16. Najzdrowszy i najbardziej efektywnie wykonany masaż to masaż przeprowadzony „na sucho”, bez żadnych środków poślizgowych (dotyczy doświadczonych masażystów).
  17. Do masażu używa się maści i preparatów, które służą jako środki lecznicze w poszczególnych jednostkach chorobowych oraz środki rozgrzewające poszczególne odcinki ciała.
  18. Masaż powinien być wykonywany w pomieszczeniu zamkniętym.
  19. Gabinet masażu powinien być suchy, jasny, posiadać dobrą wentylację.
  20. W gabinecie masażu temperatura pomieszczenia powinna wynosić 20-220C.
  21. Stół do masażu (leżanka), na którym ułożony jest chory, powinien mieć regulowaną wysokość, aby masażysta mógł dostosować leżankę do swojego wzrostu.
  22. Znajomość powyższych zasad i warunków oraz wskazań i przeciwwskazań, jak również anatomii i fizjologii człowieka pozwoli na skuteczne i bezpieczne korzystanie z masażu klasycznego.

Prowadzimy kursy masażu rozgrzanymi kamieniami w Poznaniu, Rzeszowie i innych dużych miastach na terenie całej Polski.

Kurs masazu I i II stopnia
Kurs dla studentów fizjoterapii
kinesiotaping
Kurs masażu kamieniami wulkanicznymi
Kurs masażu bańką chińską
Kurs masażu ziołowymi stemplami
EFS
EU
Kapitał Ludzki
ZPORR

projektowanie stron www
Strona korzysta z cookies do celów statystycznych i reklamowych (usługi Google). Więcej informacji o cookies i ustawieniach przeglądarki TUTAJ [akceptuję - zamknij]