Banner informacyjny.

Masaż bańką chińską - MEDICA

Masaż Bańką Chińską

kursy masażu wrocław

Masaż bańką, masaż bańką gumową, masaż bańką labilny

Stosowanie baniek w medycynie naturalnej liczy sobie około 3000 tysięcy lat. W tradycji chińskiej stawianie baniek w punktach akupunkturowych i miejscach przeznaczonych do stawiania bańki szklanej stosowane jest do leczenia wielu poważnych dolegliwości takich jak: astma, nadciśnienie tętnicze, dolegliwości żołądkowe, impotencja, prostata, czyraki, hemoroidy, schorzenia stawów, bóle mięśniowe i inne schorzenia. Gumowe bańki stosuje się również do usuwania obcych ciał, pasożytów skóry i pozostałości jadu po ukończeniu owadów. Doskonale nadają się do leczenia infekcji, przeziębień, bólów mięśniowych i stanów zapalnych.

 

RODZAJE BANIEK

 

Bańki tradycyjne

Stawia się jednorazowo w liczbie od 20 do 30 sztuk na plecy, boki lub na przednią część klatki piersiowej.
Bańki te mogą być bańkami suchymi i bańkami ciętymi.

Bańki suche gorące (ogniowe)

Aby postawić bańkę należy zwilżyć wodą jej obrzeże, potem nawinięty na patyczek wacik nasączony denaturatem podpala się i ociera dookoła wnętrza bańki. Następnie bańka jest przystawiana do skóry pacjenta i przytrzymywana aż do zassania. Gorące powietrze we wnętrzu stygnąc, zmniejsza swoją objętość wytwarzając podciśnienie.

Bańki suche zimne (próżniowe)

Zaopatrzone są zazwyczaj w specjalny zawór. Wytworzenie podciśnienia następuje przez wyssanie powietrza pompką (co daje możliwość dokładnej kontroli podciśnienia) już po przyłożeniu bańki do skóry pacjenta. Istnieje możliwość stawiania gorących baniek próżniowych podgrzanych wcześniej do temperatury około 40°C.

Bańki gumowe (bańki chińskie)

Są odmianą baniek próżniowych. Wykonane są ze specjalnej sprężystej gumy w kształcie kopuły, u podstawy której znajduje się szeroki otwór ograniczony grubym mankietem. Próżnię (podciśnienie) uzyskuje się przez przyłożenie bańki w określonym miejscu na ciele, naciśnięcie gumowej kopuły i nagłe jej zwolnienie, co wywoła efekt wessania.

 

ISTOTA ZABIEGU

 

Terapia pod ciśnieniem ma na celu rozproszenie czynników patologicznych, zmniejszenie obrzęku i bólu. Zabieg polega na wytworzeniu podciśnienia, które doprowadza do wciągnięcia skóry do bańki. W wyniku przekrwienia i wynaczynień kolor skóry zmienia się na różowy lub pąsowy. Wytworzone podciśnienie działa mechanicznie na skórę drażniąc zakończenia nerwowe. W następstwie podrażnienia receptorów skóry i odruchu skórno – trzewnego dochodzi do poprawy zakłóconej czynności narządu wewnętrznego związanego ze strefą skóry, po której prowadzi się bańkę.

Duże podciśnienie, jakie powstaje wewnątrz bańki doprowadza do pękania drobnych naczyń krwionośnych. Kiedy powstaje tzw. wybroczyna, siniec, to w tym momencie wkraczają do akcji makrofagi czyli limfocyty i monocyty, aby wchłonąć wszystkie drobnoustroje, które znalazły się poza łożyskiem naczyniowym, a dotychczas krążące w układzie krwionośnym. Wybroczyny jak i ich najbliższe otoczenie są znacznie cieplejsze niż reszta ciała. Stan taki utrzymuje się do 36 godzin. Zastosowanie większej ilości baniek wywołuje często stany podgorączkowe. Dlatego też zalecano po takim zabiegu pozostawanie w domu, aby nie „przeziębić baniek”.

Masaż bańkami wykonany bez wstępnego wywiadu z pacjentem i przeprowadzony w sposób niefachowy może spowodować odwrotne od zamierzonych skutków.

 

 

WRAŻENIA

 

Bardzo intensywny masaż. Podczas wykonywania zabiegu pacjent może odczuwać w miejscu zassania bańki pieczenie, ciągnienie, ból. Miejsce po zabiegu jest cieplejsze. Czasami pojawiają się ślady po bańkach i zaczerwienione obszary. Zdrowe okolice pozostają bez zmian. Ślady ustępują po 2 – 9 dniach, a samopoczucie zdecydowanie się poprawia.

 

WSKAZANIA PRZECIWWSKAZANIA
  • Przemoczenie
  • Przewianie
  • Zmarznięcie
  • Choroby górnych dróg oddechowych
  • Zabiegi kosmetyczne, wyszczuplające, modelujące
  • Nowotwory
  • Gruźlica
  • Wysiękowe zapalenie stawów
  • Gorączka powyżej 38°C
  • Zmiany skórne
  • Uszkodzenie naskórka
  • Skręcenia, stłuczenia przed upływem 24 godzin od urazu
  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Przeciwwskazania z masażu klasycznego

 

 

MIEJSCA I OKOLICE CIAŁA, NA KTÓRYCH NIE WOLNO WYKONYWAĆ MASAŻU

 

  • Okolica twarzy, szyi,
  • Przyśrodkowa powierzchnia kończyn,
  • Okolica nerek, brzucha,
  • Okolica boczna powyżej klatki piersiowej,
  • U kobiet w ciąży na brzuchu i nie wolno stosować wysokiego podciśnienia,
  • U osób bardzo chudych i małych dzieci nie stosować baniek w okolicach łopatek, kręgosłupa, sutków, koniuszka serca, żołądka oraz jamy brzusznej.

 

TECHNIKI WYKONYWANIA MASAŻU

 

Ruchy od dołu ku górze lub w kierunku do węzłów chłonnych.

Masowanie poprzeczne lub okrężne – zasady nawiązują do zasad masażu klasycznego i drenażu limfatycznego.

Nie wolno odrywać bańki od ciała. Wpuszczenie powietrza do bańki uzyskuje się przez przyłożenie palca do mankietu i odchylenie bańki.

 

PRZEBIEG ZABIEGU

 

Masaż gumową bańką chińską to okrężne ruchy zassaną bańką. Krótkotrwały masaż bańką daje większe przekrwienie i rozluźnienie mięśni niż 15 – 20 minutowy masaż klasyczny. Stosuje się go najczęściej na dużych płaszczyznach. Pierwszym etapem jest naoliwienie części masowanej. Następnie wykonuje się masaż bańkami – ruchy koliste i zygzakowate – omijając kości. Bańki przesuwa się wzdłuż kręgosłupa, boków ciała, pasa barkowego i krzyża. Stymuluje się też punkt na złączeniu kręgów szyjnych i piersiowych odpowiedzialny za odporność organizmu (tzw. punkt energetyczny).

 

ZABIEG TRZY ETAPOWY

ETAP I
- Naoliwienie bańki
- Naoliwienie ciała pacjenta
- Masaż rozgrzewający klasyczny:

  • Głaskanie wzdłużne
  • Rozcieranie głębokie – nasadami lub grzebieniowe, naprzemienne lub symetryczne
  • Ugniatanie szczypcowe lub ręka za ręką
  • Oklepywanie lub wstrząsanie

ETAP II
-
Masaż bańką chińską na tylnych powierzchniach ciała: łydka, udo, pośladek, grzbiet (L-S, Th). Punkt energetyczny C-7 – Th-1 (postawienie bańki na około 5 min.)
- Bańka zawsze kładziona od strony zewnętrznej. Ruch zaczynany od strony zewnętrznej, powrót do punktu rozpoczęcia od strony zewnętrznej.

 

ETAP III
- Masaż klasyczny polegający na wolnym, delikatnym wstrząsaniu i głaskaniu.

 

 

CZAS ZABIEGU:

Masaż całościowy – 1,2 godziny
Masaż częściowy– do 40 minut

 

TECHNIKI ETAPU II:

STRONA TYLNA GOLENI LEWEJ

1 2 3
4    
   

 

STRONA TYLNA UDA LEWEGO

1 2 3
4 5 6

 

POŚLADEK LEWY

1 2 3
4 5 6

 

STRONA LEWA ODCINKA L-S GRZBIETU

1 2 3
4 5 6
7 8 9

 

KOŚĆ KRZYŻOWA

1 2 3

 

STRONA LEWA ODCINKA Th GRZBIETU (z ewentualnym ominięciem łopatki), SPOSÓB 1

1

 

STRONA LEWA ODCINKA Th GRZBIETU (z ewentualnym ominięciem łopatki), SPOSÓB 2

1 2 3
4 5 6

 

PUNKT ENERGETYCZNY C7 – Th1

1
Prowadzimy kursy masażu bańką chińską w Lublinie, Gdańsku i innych dużych miastach na terenie całej Polski.
Kurs masazu I i II stopnia
Kurs dla studentów fizjoterapii
kinesiotaping
Kurs masażu kamieniami wulkanicznymi
Kurs masażu bańką chińską
Kurs masażu ziołowymi stemplami
EFS
EU
Kapitał Ludzki
ZPORR

projektowanie stron www
Strona korzysta z cookies do celów statystycznych i reklamowych (usługi Google). Więcej informacji o cookies i ustawieniach przeglądarki TUTAJ [akceptuję - zamknij]