Masaż sportowy charakteryzuje się tym, iż ma na celu przede wszystkim zmniejszyć zmęczenie organizmu, które jest efektem zwiększonego wysiłku fizycznego. Masaż klasyczny, który łączy w sobie poszczególne techniki, jest wykonywany energicznie i z bardzo dużą siłą przy stosowaniu następujących technik: rozcierania, ugniatania i oklepywania.
Głównym celem wykorzystywania masażu sportowego jest zapobieganie pojawianiu się objawom patologicznym, które mogą być efektem częstych przeciążeń, które powszechnie występując w sporcie wyczynowym.
Masaż sportowy ma za zadanie spełnić następujące funkcje:
Bardzo często masaż sportowy uważa się jako składową kompleksowej odnowy biologicznej. Jeżeli chcemy zwiększyć efekt działania masażu możemy go połączyć za następującymi zabiegami:
Masaż sportowy dzielimy na kilka form, przede wszystkim zależnym od okresu czasowego w stosunku do wysiłku fizycznego. Wyróżnia się następujące:
Masaż sportowy z w zależności od jego celu, dzielimy na:
MASAŻ PODTRZYMUJĄCY – ma na celu podtrzymać kondycję osoby masowanej, jest on stosowany przede wszystkim w okresie „odpoczynku” zawodnika od stałego cyklu zawodów. Masaż ten może być łączony z gimnastyką wg następujących układów np.:
MASAŻ TRENINGOWY – stanowi stały i obowiązujący punkt treningu. Wykonuje się go w stałych cyklach np. 7 dniowych:
1 dzień – wykonujemy masaż skupiający się na partiach mięści najbardziej eksploatowanych w danym sporcie, czas masażu to około 25-30 min
2 dzień – przerwa
3 dzień – pełen masaż, trwający 50-60 min.
4 dzień – przerwa
5 dzień – masaż częściowy (jak wyżej)
6 dzień – przerwa
7 dzień – masaż całkowity (jak wyżej)
Cały cykl powinien się kończyć co najmniej 2 dni przed zawodami.
PRZEDSTARTOWY – wykonywany na 2 godziny przed zawodami
ŚRÓDSTARTOWY – wykonywany pomiędzy 1, a 2 startem
POSTARTOWY – typowo rozluźniający.
Prowadzimy kursy masażu rozgrzanymi kamieniami w Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach na terenie całej Polski.